Gümüş Nasıl Anlaşılır? Gerçek İle Sahte Farkları!

Birçoğumuzun evinde mutlaka gümüş bir takı veya obje yer vardır. Yada bazen yerde bulduğumuz bile olmuştur. Peki, elimizdeki gümüş nasıl anlaşılır? İşte bunun için birçok test etme yöntemi vardır. Asitle test etmekten, kağıda sürtmeye kadar sayısız farklı yolla anlaması da mümkündür.

Gerçek ile sahtelerinin farkları çok zor anlaşılan veya kaliteli imitasyonları ayırt edilemeyen bu değerli madenin fiyatları bi hayli yüksektir. Durum böyle olunca da satın aldığımız bir gümüşün gerçekliğini anlamak da o kadar önemlidir. İşte sizler için hazırladığımız gerçek gümüş nasıl ayırt edilir en kolay ve pratik yöntemler…

Gümüş nedir?

Gümüş Nedir?

Gerçek ve sahte gümüş farklarını anlatmadan önce çok yüzeysel olarak gümüş nedir kısaca bahsetmek istiyorum. Gümüş, tarih boyunca değerli madenler arasında yer alıp, yüzyıllarca para olarak kullanılmıştır. Doğada bulunan bir değerli maden olan gümüş, çağlar boyunca alım-satım aracı olarak kullanılmış olmasının yanı sıra değerini de her zaman koruyarak yatırım aracına da dönüşmüştür.

Tabii durum böyle olunca da sahte gümüş ile gerçek gümüşü ayırt etmek önemli bir bilgiye dönüşmüştür. İşte sizler için biz de hakiki gümüş nasıl anlaşılır tüm detaylarıyla inceledik ve test ederek yorumladık. İşte o bilgiler…

Gümüş En Kolay Nasıl Anlaşılır?

Gümüş En Kolay Nasıl Anlaşılır?

Gümüş ürünlerinizin gerçek mi sahte mi ayırt etmek için herkesin kolayca anlayacağı birkaç basit yöntem vardır. Sizin için gümüş en kolay nasıl anlaşılır örneklerle aktaracağız. Gümüş ürünleriz var ise gerçek ile sahtesini ayırt etmenin en kolay yöntemlerinden birisi de mıknatıs testidir. Gümüş ürünleriniz mıknatıs ile hiçbir tepkiye girmiyor ise gerçek olduğunun önemli bir işaretidir. Ancak kesin bir nokta koymak için farklı birkaç testi daha denemekte fayda var.

Alaşımlı gümüşler mıknatısla tepkiye girecektir. Eğer ki saf gümüş ise hiçbir tepki vermemesi gereklidir. Fakat günümüzde imitasyon gümüşlerin birçoğu da mıknatıslara tepkime vermez yani sahte gümüşlerin bazılarını ayrıt etmek için yeterli bir yöntem değildir. O halde gümüş nasıl anlaşılır emin olmak için diğer yöntemlere geçelim…

Gümüş Nasıl Anlaşılır Evde Test Yöntemleri

Gümüş Nasıl Anlaşılır Evde Test Yöntemleri

Gerçek gümüş ile sahte gümüş farkları nasıl belirlenir anlamak için onlarca yöntem vardır. Ancak bunların en pratik ve kolay olanları sizin her an her yerde bu testleri yapmanıza olanak sağlar. Kolayca gümüş nasıl anlaşılır evde test yöntemlerine anlatmadan önce maddeler halinde verecek olursak;

  • Mıknatıs Testi
  • El ve Göz İle Ayırt Etme
  • Buz Testi
  • Asit Testi
  • Kağıt Testi
  • Bez İle Ovalayarak

Gümüş nasıl anlaşılır anlamak için bu testlerin bir veya birkaçını uygulamak son derece yeterli olacaktır. Mıknatıs testini ilk başlık altında ele aldığımız için ayrıca anlatmayacağız. Ama gümüşün gerçekliğini anlamak için başka birçok testimiz daha mevcut. İşte o testlerin detayları…

Buz Testi İle Gerçek Gümüşü Ayırt Etme

Gümüş takılarınız veya eşyalarınızı gerçekliği konusunda ayırt etmek için en iyi yollardan birisi de buz testidir. Gümüş eşyalarınızı bir buz parçasının üzerine koyduğunuz zaman o buzu olması gerekenden çok daha hızlı eritecektir. Evet, yanlış duymadınız. Gümüşün içeriğindeki moleküler yapı sayesinde buzla temas ettiğinde çok hızlı bir tepkime vererek hızla eritir.

Oysaki demir, bakır, çelik veya altın gibi diğer değerli metaller buz ile temas ettiğinde ortamın ısısına bağlı olarak olağan sürede bir erime gerçekleştirir. Evde gümüş nasıl anlaşılır en kolay yöntemlerden birisi budur.

El ve Göz İle Ayırt Etme

Gümüş ürünleri gerçek mi sahte mi ayırt etmek için uygulanacak yöntemlerden birisi de el ve göz ile gerçekliğini anlamaya çalışmaktır. Size dikkat etmeniz gereken birkaç ipucu sıralayacağız ancak bu yöntem birçok kişi zor ve güven konusunda şüphe bırakmaktadır.

Gümüş ürünlerde aslında gözün ayırt edebileceği bir renk farkı vardır. Gerçek gümüş, gümüş kaplamaya göre veya çelik vb. materyallere göre soğuk tonlarda yer alır. Hatta daha mat bir görünüme sahiptir demek bile yanlış olmaz. Gümüş parlatılsa dahi çelik gibi canlı bir görünüme sahip olmayacaktır. En azından kısa süre bir süre sonra hızla matlaşacaktır. Yani kısacası aldığınız bir gümüş eşya zamanla matlaşırsa gerçekliği konusunda emin olabilirsiniz.

Elinizle veya tırnağınızla hafifçe kazıdığınızda veya küçük deforme verince dökülmeler oluşursa da bu gümüşün sahte olduğunu gösterir. Zamana bağlı dökülmeler de bu sahteliğe işarettir. Ayrıca gerçek gümüş, sahtelerine göre çoğu zaman daha ağır ve serttir. Ancak evde gümüş testi nasıl yapılır diyorsanız bu yöntem karar vermesi zor sonuçlardan birisine sahiptir.

Hakiki Gümüşü Ayırt Etme Yöntemleri

Asit Testi İle Gerçek Gümüşü Anlamak

Gümüşün hakiki olup olmadığını evde anlamak için biraz zor ama kesin bir yöntem de asit testidir. Bu yöntem uygulanacak ise sağlık açısından tedbirler alınarak son derece dikkatle uygulanmalıdır. Bu test için nitrik aside ihtiyacınız olacaktır. Asidi temin ettikten sonra gümüş eşyanızın üzerine küçük çizik atıp asidi damlatabilirsiniz.

Gümüş bile temas eden asidin renginde hızla yeşile dönen bir ton olursa bu ürünün sahte veya kaplama olduğunu göstermektedir. İmitasyon olmayan gümüşler asit ile tepkimeye girdiğinde sıvının bulutsu bir rengi oluşur. Oluşan bu gri tondaki renk gümüşün gerçekliğini işaret etmektedir.

Bez İle Ovalayarak Gümüş Testi Yapma

Bir gümüşün gerçek olup olmadığını anlamak için evde kolayca yapabileceğiniz testlerden birisi de bez ile ovalamaktadır. Bu test de yine pratik ancak sonucu anlamanın zor olduğu bir yöntemdir. Elinizdeki gümüş takı veya eşyayı açık renkli bir bez ile iyice ovalayın. Bezin üstünde küçük siyah lekeler oluşmaya başlıyorsa bu gümüşün hakiki olduğunu göstermektedir. Bu tepkimenin sebebi gümüş objelerin havayla temas ettikçe oksitlenme eğilimi içine girmesidir.

Öneri Yazı: Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir

Gümüş Nasıl Anlaşılır Kâğıt Testi

Gümüş nasıl anlaşılır anlamak için en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de kağıt testidir. Gümüşü kağıda sürtmek çok yaygın ve eski bir yöntemdir. Beyaz kağıt ile kolayca her yerde gerçekleştirebileceğiniz bu testte sonuçlar da kesinliğe en yakın cevabı verecektir. Gümüşün gerçekliğini anlamak için yapabileceğiniz bu testte kağıda gümüş objeyi sürerek sonucu öğrenebilirsiniz.

Kağıda sürttüğünüz gümüşün, kağıt üzerinde bıraktığı iz onun gerçek olduğuna ispat niteliğindedir. Bez ile ovalama testine çok yakın bu yöntem çok daha kesin sonuçlar vermektedir. Kağıt üstünde siyah bir lekeye benzer iz bırakan objeler gerçektir. Ancak hızlı bir şekilde sürtülen eşyanın kağıt üstünde hiçbir iz bırakmaması onun sahteliğini belirtmektedir.

Gümüş Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Gümüş Ayarı Nasıl Anlaşılır?

Gümüş ayarı nasıl anlaşılır anlamak için öncelikle gerçekliğinden emin olmalısınız. Yukarıda yer alan testler ile gerçekliği anlaşılan gümüşün orijinal olup olmadığını veya ayarının kaç olduğunu anlamak için de bazı ipuçları yer almaktadır. Ancak üzerinde 925 ayar ibaresi bulunan her gümüş illa ki 925 ayar olacak değildir. Bu konuda çok iyi imitasyon ve sahte üretimler yapılmaktadır. Sahte baskılar ile birçok takı üzerine bu ibare eklenebilmektedir.

925 ayar gümüş ibaresi 1000 gram gümüş içerisindeki oranı belirtmek için kullanılmaktadır. Yani 100 gramlık bir gümüş objenin 90.25 gramı saf gümüş geri kalan 9.75 gram ise bakır alaşıma işarettir. Bu oran sabit olarak 925 ayar olan her gümüş objede aynı şekilde belirtilmektedir.

925 Ayar Gümüş Nasıl Anlaşılır?

925 Ayar Gümüş Nasıl Anlaşılır?

925 ayar gümüş nasıl anlaşılır merak edenler için en iyi test kağıt ile sürtmek ve mıknatıs tutmaktır. 925 ayar gümüşler mıknatıs tutulduğunda hiçbir tepkime vermez. Kağıda sürüldüğünde ise lekeli bir durum ortaya çıkartmaktadır. Elinizdeki ürünün gerçekliğine ek olarak 925 işareti veya sterling damgası var ise bu ürün gerçekten 925 ayar gümüştür. Ancak şüphenizin yüksek olduğu bir durum söz konusu ise bir profesyonele danışmak en iyisidir.

Gümüş Yüzük Nasıl Anlaşılır?

Gümüş Yüzük Nasıl Anlaşılır? Kolye, Bileklik Ve Diğerleri…

Gümüş yüzük nasıl anlaşılır merak edenler için yukarıda yer alan testlerin tamamı güvenilir sonuçlardan oluşmaktadır. Gümüş takılar, kolye, tepsi, bilezik vb. tüm ürünler kurumsal yerlerden, garanti sertifikasına sahip satış yapan yerlerden alınmalıdır. Ancak daha önceden satın aldığınız ürünler var ise hakiki gümüş olup olmadığını yukarıda yer alan testler ile anlayabilirsiniz.

Gümüş Kaplama Kararır Mı?

Gümüş kaplama, saf gümüş gibi kararma eğilimi gösteren bir materyaldir. Gümüş objeler, birkaç kullanımdan itibaren önce matlaşma sonra da kararma eğilimine girecektir. Özellikle suyla temas, deniz suyu ya da deterjan gibi ekstra maddelerle temas ederse kararma çok daha hızlı şekilde gerçekleşecektir.

Gümüş nasıl anlaşılır bildiğiniz farklı bir yöntem var ise “yorumlar” bölümünden bizlere bu konudaki bilgilerinizi aktarabilir veya aklınıza takılanları sorabilirsiniz.

Yorum yapın