Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? 2 KESİN ÇÖZÜM!

Hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur mobilya çizikleri… Peki, mobilya çiziği nasıl giderilir? Bunun bir yöntemi var mı? Evet, mobilyalarınızdaki çizikleri gidermek için birden fazla yöntem bulunuyor. Bunun için en uygun yöntemi seçmelisiniz. Mobilya çiziklerini gidermek için çiziğin derinliğini ve mobilyanın maddesini bilmek gerek

Ceviz mobilya çizikleri nasıl giderilir? Derin mobilya çizikleri, parlak mobilya çizikleri nasıl giderilir sizlere sırasıyla anlattık. Mobilyanıza göre mobilya çiziği nasıl geçer? Dikkatlice okuyun ve uygulamaya başlayarak çiziklerden kurtulun…

Mobilya Çiziklerini Gidermek İçin Bunlara Dikkat!

Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir
Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir

Mobilya çiziklerini gidermek öncelikle bazı dikkat etmeniz gerekenleri sizlere sıralayacağız. Mobilya çizikleri nasıl giderilir? Öğrenmeden önce bunlara dikkat!

  • Mobilya çizik giderme için öncelikle mobilyanızın malzemesini öğrenmelisiniz. Parlak bir mobilya mı? Sert bir mobilya mı? Buna göre bir yol izlemek gerekir. Mobilya çiziğinizi ona göre giderebilirsiniz.
  • Mobilyanızdaki çiziğin derin mi yoksa yüzeysel mi olduğuna karar verin. Çünkü yine mobilya çiziğini nasıl giderilir? Öğrenirken buna dikkat ederek size uygun yöntemi seçmelisiniz.
  • Mobilya çiziği giderme yöntemlerinden size uygun olanı belirlerken çizik olan kısımdaki yüzeyin temiz olduğundan emin olun. Böylelikle çiziğin hepsine eşit miktarda ulaşmak mümkün.

Mobilya Çizik Giderme Yöntemleri

Mobilya Çizik Giderme Yöntemleri
Mobilya Çizik Giderme Yöntemleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi mobilya çiziklerini gidermek için birden fazla yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden en uygun olanını seçebilirsiniz. Başlıca mobilya çizik giderme yöntemleri:

  • Çay ile çizik giderme
  • Ceviz ile mobilya çiziği giderme
  • Vazelinle mobilya çiziği giderme
  • Ütüyle çizik geçirme
  • Zeytinyağıyla mobilya çizik giderici

Şimdi bu mobilya çiziği nasıl giderilir? Bu yöntemleri sıralayarak detaylarını size aktaracağız. Atlamadan okuyun…

1- Çay İle Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

Eğer çok derin olmayan yüzeysel bir çiziğe sahip mobilyanız varsa bu yöntemli kullanabilirsiniz. Mobilyanız çok sert ağaçlardan yapılmamışsa bu yöntem saniyeler içerisinde işe yarayacaktır.

Çay ile mobilya çiziği giderme için yapmanız gereken poşet çayı alıp, içinde az miktarda kaynar su olan bardağa batırmaktır. Bir süre bekledikten sonra poşet çayı çıkartın ve bir pamuk alın. Pamuğu çaya batırıp hafif sıkın. Ardından çiziğin olduğu yere bastırın. Sonra silme yöntemiyle çiziğin üzerinden geçin.

Pratik bilgiler: Beko buzdolabı resetleme

Mobilya Çizik Giderme Yöntemleri
Mobilya Çizik Giderme Yöntemleri

2- Ceviz ile Mobilya Çiziği Gidermek

Şimdi sırada oldukça farklı bir yöntem bulunuyor. Mobilya çiziği nasıl giderilir? Sorusuna verilebilecek en ilginç yöntemlerden birisi. Ancak yumuşak yüzeyler ve derin olmayan çizikler için etkili bir yöntem olduğunu söylemek mümkün.

Çizikli yüzeye cevizi yaklaşık otuz kez sürtmek, çizik görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Bu işlemi yaparken dikkatli olmak gerek.

Bu işlemi uyguladıktan sonra, bir temiz bez veya yumuşak bir bez kullanarak ceviz yağının mobilyanın yüzeyine eşit şekilde yayılmasını sağlayın. Bunun için dairesel hareketlerle ovmanız yeterli. Cevizin yağı, çiziğin yüzeyine yayılarak, mobilyayı yumuşatır ve çiziğin dolmasını sağlar. Alakalı bir video için tıklayın!

3- Vazelinle Çizik Giderme

Mobilya çiziği nasıl giderilir? Sorusuna verilebilecek en etkili yanıtlardan bir tanesi de vazelinle çizik gidermedir. Uygulama yöntemi ise çok basittir.

Çizik olan bölgeye bir miktar vazelin sürün. Doğru miktarı belirlemek önemlidir. O nedenle aşırı vazelin ya da az vazelin sürmekte kaçının. Çiziğin yüzeyini örtecek şekilde vazelini çiziğe koyun. azelin sürdükten sonra, bir gece boyunca bu şekilde bırakın.

Vazelin, ahşabın nem almasını ve çiziklere dolmasını sağlar. Bu da çizik görünümünü ortadan kaldıracaktır. Bu pratik yöntemi deneyerek mobilyanızın ahşap yüzeyindeki çiziklerden kurtulabilirsiniz. Mobilya çiziği nasıl giderilir? Öğrenmeye devam edelim.

4- Ütüyle Mobilya Çiziği Giderme

Yine çok derin çiziklere sahip bir mobilyanı yoksa, mobilya çiziği nasıl giderilir? Sorusuna bu yanıtı verebiliriz.

Ütü ve bezle mobilya çiziklerini gidermek oldukça pratik bir yöntemdir. İhtiyacınız olan tek malzeme bir bezdir. Bezı hafifçe nemlendirin ve ardından mobilyanın üzerine serin.

Ütüyü nemli bezin üzerinden hafifçe ve birden fazla geçirmeniz gerekir. 4 – 5 dakika boyunca bu işlemi gerçekleştirmeni gerekir. Bez ısındıkça, altındaki alan genişleyecek ve çizik daha az belirgin hale gelecektir.

Bu yöntem, birçok kişinin mobilya çiziklerini görünmez hale getirmek için kullandığı etkili bir yöntemdir. Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa bu yöntemi kullanmayı deneyebilirsiniz.

5- Zeytinyağı ile Mobilya Çiziği Giderme

Mobilya çiziği nasıl giderilir? En basit yöntemlerden birisi de zeytinyağıdır. Uygulaması da çok basittir. Yüzeysel çiziğin üzerini güzelce temizleyin. : Bir miktar zeytinyağını temiz bir bez veya pamuklu bir bezin üzerine dökün. Bez ya da pamuk çok fazla yağ ile ıslanmamalı. Hafif nemli olacak şekilde yağ ile ıslatılması gerekiyor.

zeytinyağını çizikli bölgeye nazikçe sürün. Zeytinyağı, ahşabın içine nüfuz ederek çizikleri dolduracak ve mobilyanın yüzeyini yeniden canlandıracak. Bu yöntemle hafif çizikleri yok etmek gayet mümkün.

Yukarıdaki yöntemleri kullanarak yüzeysel, çok derin olmayan mobilya çiziklerini giderebilmeniz mümkündür. Ancak bunlar işe yaramadıysa, çizikleriniz daha derinse başka yöntemler uygulayabilirsiniz. Aşağıda anlattık!

Derin Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?

Derin Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?
Derin Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?

Mobilyalarınızda derin çizikler varsa, aşağıda adım adım anlatacağımız yöntemi kullanabilirsiniz. Bu yöntem yukarıdakilere oranla daha meşakkatlidir. Ancak güzel bir sonuç almak için sıralayacağımız yöntemi atlamadan okuyun ve dikkatli bir şekilde adımları uygulayın…

1- Mobilya Cilasını Kaldırın

Derin mobilya çizikleri nasıl giderilir? İlk adım, çizik mobilya yüzeyindeki cilayı dikkatlice sökmektir. Bunun için zımparadan yardım almak gerekiyor.

Öncelikle 40 kum zımpara kullanarak cilayı çıkartabilirsiniz. Ardından, yüzeyi boyaya hazır hale getirmek için 120 kum ve 220 kum zımpara ile işlem yapın. Zımpara işleminden sonra, nemli bir bezle tozu vs. alın.

2- Doldurma Aşaması

Şimdi derin çizik olan yeri eski haline çevirmek için doldurma işlemini sizlere anlatacağız. Doldurma için gerekli olan malzeme macundur. Zımparayı yaptıktan sonra macunu alıp, derinliğin bulunduğu yere sürmeniz gerekiyor.

Macun derinliği kapatacak şekilde sürülmelidir. Sonrasında derinliğin üzerinde çıkıntı olmaması adına üzerinden zımparayla geçilmeli ve düz – pürüzsüz bir format olmalıdır. Yüzeyde fazlalık olmamalı! Bu sayede yeni gibi bir mobilyaya sahip olacaksınız.

3- Cila ve Boya

Yukarıdaki şekilde mobilya çizik giderme aşamalarının en önemli kısımlarını tamamlayabilirsiniz. Sonrasında zımparaladığınız pürüzsüz yüzeye boya ve cilalama işlemi yapacaksınız.

Mobilyanızın renginde boyayı mobilyaya sürün. Kurumasını bekleyin ve cila sürün. İşte yepyeni gibi mobilyanız! Deriz çizik yok olacak… Mobilya çiziği nasıl giderilir için bir diğer sık sorulan soruya bakalım…

Beyaz Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?

Beyaz Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?
Beyaz Mobilya Çizikleri Nasıl Giderilir?

Beyaz mobilya çiziği nasıl giderilir? Beyaz mobilyalardaki çiziklerin daha belirgin olduğu ve hassas bir işlem gerektirdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Mobilyalardaki çizikleri gidermek için önerilen yöntemlerin tümü beyaz mobilyalar için uygundur.

Ancak, en etkili sonuçları elde etmek için zımpara, boya ve cilalama yöntemi tercih edilebilir. Burada önemli olan kısım mobilyanızın beyaz Aynı zamanda parlak mobilya çizikleri nasıl giderilir? Sorusuna da bu yanıtı vermek mümkündür.

Mobilya çiziği nasıl geçer? İşte böyle! Siz hangi yöntemi kullandınız? Sonuç ne oldu? Yorumlarda bizimle paylaşarak diğer insanları da aydınlatabilirsiniz.

“Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir? 2 KESİN ÇÖZÜM!” üzerine bir yorum

Yorum yapın