Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları – E02, E03, E04, E06..

Vestel çamaşır makineniz mi var? Öyleyse sizlere çok faydalı olacak bir yazıyla karşınızdayız. Çamaşır makinelerinin markası ne olursa olsun arıza kodlarından söz edebilmek mümkün. Bu yazıda en sık karşılaşılan Vestel çamaşır makinesi arıza kodlarını ele alacağız. Vestel dediğimize bakmayın. Birçok marka için yine fikir sahibi olmak adına okuyabilirsiniz.

Karşılaştığınız ya da karşılaşabileceğiniz arıza kodlarının anlamları neler? Peki, nasıl çözülür? Bunlardan en net şekilde bahsedeceğiz. 9 kg, 10 kg çamaşır makinesi olsun hiç fark etmez. E01, E02 gibi birçok arıza kodunun anlam ve çözümünü öğrenmek için okumaya devam edin!

Arıza Kodları Nedir?

Arıza Kodları Nedir
Arıza Kodları Nedir

Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıysanız ya da yeni karşılaşıyorsanız, arıza kodunun anlamını tam olarak bilmiyor olabilirsiniz. İlk olarak bunun mantığını anlamanız adına arıza kodu nedir? Bundan bahsedeceğiz. Birçok ev aletlerinde, özellikle beyaz eşyalarda bazı arıza durumları oluştuğunda arıza kodları devreye girer.

Son model beyaz eşyalarda bir problem ortaya çıktığında ya da çıkacağında bilinmedik bir kod dijital ekranda belirir. Bu kod genellikle bir harf ve sayı kombinasyonundan oluşur. Ya da bir sembol olarak karşınıza çıkabilir. Arıza kodların cihazda meydana gelen sorunun daha kolay bir şekilde anlaşılmasını sağlar. Bu sayede cihaz sahibi kolay bir şekilde sorunun çözümü için reaksiyon gösterebilir.

Bazı arızalar profesyonel bir ekipten yardım almanızı gerektirecek kadar önemli olamayabilir. Bu gibi durumlarda hemen teknik servis aramak yerine sorunu kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz. Bunun için de kodun ne anlama geldiğini bilmeli ve çözümü buna göre bulmalısınız. Sizlere bu konuda yardım edeceğiz. Vestel çamaşır makinesi arıza kodları ve anlamları için detaylara geçebiliriz.

Benzer içerik: Beko buzdolabı resetleme

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları
Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Vestel çamaşır makineniz varsa, karşınıza çıkabilecek çeşitli arızalar için karşınıza çıkabilecek bazı kodlar vardır. En sık ve olası karşılaşacağınız Vestel çamaşır makinesi arıza kodları ve anlamları aşağıda listelendi. Olabilecek çözümlerle birlikle kodları öğreneceksiniz.

Vestel arıza kodları

Vestel çamaşır makinesi arıza kodlarından en sık karşılaşılanlar bunlardır. Bu tabloya bakarak kodun neyi ifade ettiğini öğrenebilirsiniz. Genellikle motor arızalarında çözüm profesyonel destek almaktır.

Çünkü bu konuda bilginizin olması ve üzeri ne müdahale etmeniz zor ve riskli bir durumdur. Bu nedenle motor dışındaki arızaları kendiniz çözmeye çalışabilirsiniz. Örneğin kapı kilidi arızası ya da su giriş çıkış arızaları basit hatalardır. Bunları kendiniz de çözebilirsiniz. Şimdi bu kodları ayrıntılı olarak ele alarak nasıl çözebileceğinizden bahsedeceğiz.

Ek olarak buzdolabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? Sizlere anlattık. Daha uzun ömürlü bir buzdolabı kullanımı için mutlaka okuyun!

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodu E01

Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodu E01
Vestel Çamaşır Makinesi Arıza Kodu E01

Vestel e01 arıza koduyla karşılaşıyorsanız, çamaşır makinenizin kapağı ile ilgili bir problem var demektir. Bunun için servis çağırmanıza gerek yoktur. İlk önce kendi yapabileceğiniz birkaç yöntemle bu problemi ortadan kaldırabilmek mümkün.

Çamaşır makinenizin içerisinde su kalmışsa, güvenlik sebebiyle makine çalışmayı bitirmişse bile kapı kilitli kalacaktır. Burada ilk önce yapmanız gereken makinenizi sıkma ya da sıkma + pompa programına getirmektir. Çamaşır makineniz tekrar çalışarak içerideki suyu sıkacaktır.

Bunun dışında modele göre farklılık göstermekle beraber bazı çamaşır makinelerinde ayrı bir kilit düğmesi bulunur. Bu genelde tuş şeklindedir. Bu tuş varsa ve basmayı unuttuysanız da çamaşır makinenizin kapağı açılmayacaktır.

E02 Arıza Kodu

Çamaşır makinenizin dijital ekranında e02 arıza kodu alıyorsanız, bu problemin sebebi büyük ihtimal ile makinenin motorundan kaynaklanmaktadır. Motor arızaları daha ciddi problemlerden olduğu için profesyonel ekipten yardım almak gerekmektedir.

Motora ulaşmanız ve motorun hangi sebepten sorun yarattığını öğrenmek zor olduğu için tek başınıza hareket etmeyiniz. Bu durum daha da karmaşık bir hal alabilir ve makinenize zarar verebilirsiniz.

E02 Arıza Kodu
E02 Arıza Kodu

E03 Arıza Kodu

E03 arıza koduyla karşı karşıyaysanız bu duruma kendiniz de bir çözüm bulabilirsiniz. E03 kodu çamaşır makinenizden suyun doğru şekilde boşaltılamadığını göstesen bir koddur. Bu durumda drenaj pompasını kontrol etmeniz gerekiyor.

Pompayı temizleyerek, giriş çıkışında bir tıkanıklık olmadığına emin olmalısınız. Hortumu temizledikten sonra hala e03 hatası dijital ekranınızda beliriyorsa hortum ya da bağlantı yeriyle ilgili bir problem olabilir teknik servis çağırmayı düşünebilirsiniz.

E06 Arıza Kodu

Vestel çamaşır makinesi arıza kodlarından birisi de E06 kodudur. Bu kod ile karşılaştığınızda ilk denemeniz gereken tuşları kontrol etmektir. Bu problem genellikle bazı tuşlar sıkıştığında vs. çamaşır makinenizin dijital ekranında bu kodla karşılaşırsınız.

Çamaşır makinenizin üzerindeki tuşları kontrol edin ve sıkışma gibi bir durumun olmadığına emin olun. Durum hala devam ediyorsa çamaşır makinenizin kullanım kılavuzunu okuyun. Orada da çözüm bulamadığınız taktirde profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz.

E10 Arızası

E10 ve E20 arıza kodları dijital ekranınızda yanıyorsa, teknik servisi aramanız gerekebilir. Çünkü bu iki arızada çamaşır makinesinin motoruyla alakalıdır. Vestel çamaşır makinesi arıza kodlarından olan E10 arızası motor sargısı ile alakalı bir durumdur.

E20 arızası ise motor devrinin arızasıyla alakalıdır. Çamaşır makinesinin motoruna kendinizin ulaşması ve sorunu çözmesi riskli bir durumdur. Bu nedenle teknik olarak profesyonel destek almayı tercih edebilirsiniz.

Arıza Kodu Gitmiyorsa Ne Yapılmalı?

Arıza Kodu Gitmiyorsa Ne Yapılmalı
Arıza Kodu Gitmiyorsa Ne Yapılmalı

Vestel çamaşır makinesi Yukarıdaki kodlarla karşılaşıyor ve size söylediklerimizin ışığında hala hata kodu almaya devam mı ediyorsunuz? Öyleyse şunları yapmanız gerekmektedir:

  • Bazı arıza kodlarıyla karşılaştığınızda, çamaşır makinesini kapatıp açmak ya da fişini çıkarıp takmak çözüm olabilmektedir. Vestel çamaşır makinesi arıza kodlarından birisini gördüğünde ilk adım olarak bunu deneyebilirsiniz.
  • Vestel çamaşır makinesi arıza kodları makinenin modeline göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle çamaşır makinenizin kullanım kılavuzunu incelemeniz önemlidir.
  • Cihazınızın garantisini kontrol etmeniz faydalı olabilir. Cihazınızın garanti süresi hala devam ediyor olabilir. Karşılaştığınız arıza garanti kapsamına giriyorsa, ücretsiz bir şekilde çamaşır makinenizin arızasını giderebilirsiniz.
  • Garanti kapsamına girmiyorsa ya da garanti süreniz bittiyse yetkili servis ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Yetkili servis, daha fazla yardım sağlayabilir ve sorunu gidermek için profesyonel bir bakım veya onarım gerçekleştirebilirler. Çamaşır makinenizi orijinal parçalar ile tamir ettirebilirsiniz.

Bonus yazı: Mobilya çiziği nasıl giderilir?

SONUÇ OLARAK

Vestel çamaşır makinesi arıza kodları çamaşır makinenizde oluşan arızaları daha kolay şekilde öğrenmenize olanak sağlar. Bu kodların her birinin bir karşılığı olmaktadır. Bu sayede sorun hızlıca saptanıp, hızlıca çözülebilmektedir. Kullanım kılavuzunu bu noktada incelemek önemlidir.

Her ne kadar bazı hataları kendinizin gidermesi mümkün olabilse de bazı arızalar profesyonel destek gerektirmektedir. Siz daha önce hangi arıza kodu ile karşılaştınız? Çözümünüz ne oldu? Yorumlarda okuyucularımızı bilgilendirebilirsiniz!

Yorum yapın