Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı? Yaz – Kış Ayarı

Buzdolabı hepimizin evlerinde olmazsa olmaz beyaz eşyalardan birisidir. buzdolabı, yiyeceklerinizi taze ve güvenli bir şekilde saklamanızı sağlar. Gıdalarınızı uzun süre kullanabilmek için doğru sıcaklıkta korumanız gerekmektedir.

Bunun için buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Sizlere anlattık. Buzdolabı ayarınızı genellikle yaz ve kış olmak üzere yılda iki kere ayarlamak gerekiyor. Konuyla alakalı bilmeniz gerekenleri sizlere sıraladık. Bosch, Altus, Arçelik, Beko gibi tüm markalara göre buzdolabı ayarlarını sizlere vereceğiz.

Buzdolabında Doğru Derece Ayarının Önemi

Buzdolabında Doğru Derece Ayarının Önemi
Buzdolabında Doğru Derece Ayarının Önemi

Doğru derece ayarı, yiyeceklerinizi uzun süre saklamanız ve bozulma riskini en aza indirmeniz için mühim bir konudur. Ayrıca buzdolabınızın daha az enerji kullanarak daha verimli çalışmasını sağlar. Bunun için buzdolabınızı doğru ayara getirmelisiniz. Her ne kadar stabil bir ayar olduğunu düşünseniz de bazen yaz – kış ayarını da yapmak gerekiyor. Örneği kışın, yazdaki kadar düşük ayar yapmamanız önerilir. Peki, buzdolabı derece ayarı kaç olmalı?

Aşağıda sizlere, ideal buzdolabı derecesini ve varsa farklı bölmelerin sıcaklık ayarlarını anlatacağız. Bu sayede en uygun ayarlamayı yapmış olacaksınız… Ayrıca, buzdolabınızın soğumasını optimize etmeniz için bazı ipuçları da vereceğiz. Detaylı şekilde yazıyı atlamadan okuyun! Hadi başlayalım…

Doğru buzdolabı kullanımı için Buzdolabı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? yazısını mutlaka okumalısınız!

Doğru Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı?

Doğru Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı?
Doğru Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı?

Doğru buzdolabı ayarı için bazı önemli noktaları değerlendirmek gerekiyor. Buzdolabı ayarı:

 • Mevsimsel döneme
 • Buzdolabının bölmesine
 • Buzdolanın içerisindeki yiyecek – içecek yoğunluğuna
 • Markasına
 • Buzdolabının büyüklüğüne bağlı olarak değişebilmektedir.

Bunun detaylarına girmeden önce genel olarak en ideal buzdolabı derece ayarının buzluk kısmı için -18, soğutucu kısmı için +4’tür. Peki, meysimsel olarak ele alacak olursak nasıl bir ayar yapmak sağlıklı olacaktır. Aşağıda detaylarıyla anlattık.

Buzdolabında 1 2 3 4 5 Ne Demek?

Buzdolabında 1 2 3 4 5 Ne Demek
Buzdolabında 1 2 3 4 5 Ne Demek

Buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Sorusuna net bir yanıt vermeden önce buzdolabında 1 2 3 4 5 ne demek? Önce bunu öğrenmelisiniz. Buzdolabınızdaki 1, 2, 3, 4 ve 5 rakamları, buzdolabınızın soğutma bölmesinin (buzluk değil) soğutma seviyelerini temsil eder.

1 en düşük soğutma, 5 ise en yüksek soğutma seviyesini ifade eder. Yani daha soğuk bir soğutucu bölmesi için 5 daha sıcak bir soğutucu bölmesi içi 1 ayarı uygun olmaktadır. Bu bilgi buzdolabı ayarı için önemli bir konuydu. Şimdi bu bilgi doğrultusunda ayrıntılı bilgileri sizlere vereceğiz.

Profilo Buzdolabı Soğutmuyor? Sorununu çözdük! Buzdolabınız tam soğutmuyorsa, mutlaka bu yazıyı okuyun…

Buzdolabı Yaz Ayarı Kaç Olmalı?

Buzdolabı Yaz Ayarı Kaç Olmalı?
Buzdolabı Yaz Ayarı Kaç Olmalı?

Biliyorsunuz ki yaz aylarında bazı şehirlerde hava çok daha sıcaktır. Bu durumda buzdolbı kapağını da sıklıkla açtığımızı farz edersek, buzdolabındaki gıdaların uzun süre taze bir şekilde kalıcılığı azalacaktır. Bu nedenle buzdolabı yaz ayarı yapmanız hem gıdalarınız için hem de buzdolabınızın performansı için önemli bir konudur.

Yazın buzdolabı kaç derece olmalı? Yaz aylarına girdiğinizde buzdolabı buzluk kısmı derecesini -20 dereceye getirebilirsiniz. Buzluk kısmını çok kullanmıyorsanız yine -18 derece de yeterli olacaktır. Ancak 2 derece düşürmenizi tavsiye ederiz. Asıl önemli olan kısmın soğutucu kısmı olduğunu söylemek mümkün.

Çünkü özellikle yaz mevsiminde buzdolabı kapağını uzun süre açtığımızda içerideki soğuk hava daha çabuk ısınmaktadır. Bu da gıdalarınızın kısa sürede daha hızlı şekilde bozulmasına neden olacaktır. O nedenle soğutucu kısmının 5 olarak ayarlanması gerekir. Buzdolabı Yaz Ayarı Kaç Olmalı? öğrendiğinize göre diğer mevsime geçelim.

Kışın Buzdolabı Ayarı Kaç Olmalı?

Kışın Buzdolabı Ayarı Kaç Olmalı
Kışın Buzdolabı Ayarı Kaç Olmalı

Buzdolabı yaz ayarı kaç olmalı? Öğrendikten sonra gelelim kışın buzdolabı ayarı kaç olmalı? Sorusunun yanıtına… Kış aylarında hava soğuk olduğu için buzdolabı derecesi yaz aylarına göre daha yüksek tutulmalı. Buzluk kısmının kış aylarında -18 derece olması yeterlidir.

Soğutucu kısmı içinse 3 ya da 4 ayarı yeterli olacaktır. Buzdolabınız konumu itibariyle çok sıcak bir yerde bulunuyorsa tabi yine ayarı ona göre yapmanızda fayda var. Ancak ortalama olarak normal bir yerdeki buzdolabının ayarlarını kışın bu şekilde ayarlayabilirsiniz.

Buzdolabı Derece Ayarlama Yapılırken Dikkat Edilecekler

Buzdolabı derece ayarı kaç olmalı öğrendikten sonra gelelim bazı dikkat edilmesi gereken kısımları şunlardır:

 • Buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Sorusunu yanıtlarken bunun buzdolabı markasına ve modeline göre farklılık gösterebileceğini unutmayın. O nedenle ilk olarak kullanım kılavuzuna bakmanızı tavsiye ederiz.
 • Buzdolabı ayarını değiştirirken kullanım sıklığını göz önünde bulundurmalısınız. Gün içinde sık sık kapağı açıyorsanız, mevsimsel olarak ayarlamalarınızı kesin yapmanız gerekir.
 • Buzdolabınızın içerisinde çok fazla gıda bulunuyorsa, soğukluk ayarınız ortalamadan daha düşük olmasında yarar var. Çünkü gıda yoğunluğundan buzdolabı daha yavaş soğur.
 • Buzdolabınızın bölge ayarlamaları ayrı ayrıysa,ona göre bir ayarlama yapmalısınız. Örneğin son model buzdolaplarının bazılarında et, sebze bölümü için ayarlamalar farklıdır.

Bölgelerine Göre Buzdolabı Derece Ayarı

Eğer buzdolabınızda gıdaların türlerine göre bölmeler varsa, buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Ayrıca bilmelisiniz. Çünkü gıdalara göre ideal derece ayarları mevcuttur. Bu sayede yiyeceklerinizi daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz. Bölgelerine göre en ideal bölge sıcaklık ayarları şu şekildedir:

 • Soğutucu bölme: 2°C ila 4°C
 • Sebze ve meyve çekmeceleri: 4°C ila 8°C
 • Et bölmesi: 0°C ila 2°C
 • Dondurucu bölme: -18°C veya daha soğuk

Markalarına Göre Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı

Markalarına Göre Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı
Markalarına Göre Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı

Buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Sorusuna yanıt verirken markayı da dikkate almak gerekiyor. Beko, Altus, Arçelik, Beko buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Sorusuna genel bir cevap vermek mümkündür. Her ne kadar marka farklı olsa da hemen hemen bir çoğunun ideal ayarları birbiriyle benzemektedir.

Markalarına göre buzdolabının buzluk kısmının yaz aylarında – 20, kış aylarında ise -18 olması önerilir. Soğutucu kısımlarının ise yazın 5, kışın ise 3 – 4 arasında olması önerilir. Modellerine göre farklılıkların da olabileceğini varsayarak, buzdolabınızın kullanım kılavuzunu incelemeniz önemli bir konudur. En sağlıklı derece için kullanım kılavuzunu okumayı ihmal etmeyiniz.

Buzdolabı Derecesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Buzdolabı derece ayarı hakkında en sık sorulan soruları derleyip, sizin için yanıtlandırdık. İşte o sorular ve yanıtları…

No frost Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı?

No Frost Buzdolabı derece ayarı soğutucu bölme için 3 – 5 arasında olmalıdır. Buzluk kısmı için ise -18 derece en ideal derecedir.

Eski Buzdolabı Kaç Derece Olmalı?

Eski bir buzdolabı modeliniz varsa, buzluk kısmında buz tutma olasılığı yüksektir. Bu nedenle buzluk kısmını -20 ‘ye kadar çıkartmamalısınız. -17 / -18 dereceleri ideal olacaktır. Soğutucu kısmı için 2 – 4 arasında olması yeterlidir.

Arçelik Buzdolabı Derecesi 1 2 3 4 5 Nedir?

Arçelik buzdolabında soğutucu kısmı için 1 2 3 4 5 sayılarına göre ayar yapabiliyorsunuz. 5 en soğuğu ifade ederken, 1 en sıcağı ifade etmektedir.

Bosch Buzdolabı Yaz Kış Ayarı Kaç Olmalı?

Bosch buzdolabı yazın buzluk kısmı için -20 derece olmalı. Soğutucu bölmesi için 4 derece olmalı.

Buzdolabı derece ayarı kaç olmalı? Artık yanıtını biliyorsunuz. Siz mevsimsel olarak buzdolabınızı ayarlıyor musunuz? Yorumlar kısmında düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz!

Yorum yapın