Yeni Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir? Kesin Çözüm Önerileri

Yeni mobilya aldınız ve bir kokuyla mı karşı karşıyasınız? Hiç endişelenmeyin çünkü bu oldukça sık karşılaşılan ve normal bir durumdur. Çözümü ise mümkündür. Yeni mobilya kokusu nasıl giderilir? Birden fazla çözüm bulunuyor.

Mobilyanıza göre en uygun yönetimi kullanmanız önemlidir. Örneğin sunta kokusu nasıl giderilir? Yeni baza kokusu nasıl giderilir? Bunun gibi ürüne göre çözümler farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıklara göre yeni mobilya kokusunu ne giderir? Sıralayacağız. Çözümleri atlamadan okuyun!

Yeni Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Yeni Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir
Yeni Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir

Yeni bir mobilya satın almak çok heyecan verici! Ancak mobilyalar evinize geldiğinde kapalı ortam burnunuza mobilyanızdan farklı kokular geliyor olabilir. Bu durum normaldir. Yeni mobilyalar yeni üretildiklerinden kaynaklı malzemelerin kokularını taşırlar.

Bu kokular; kimyasallar, yapıştırıcılar ve tekstil malzemeleri gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle istenmeyen, rahatsız edici kokularla karşı karşıya kalabilirsiniz. Neyse ki bu kokuların ortadan kalkmasına yarayacak birbirinden farklı yöntemler bulunuyor. Birbirinden farklı ve pratik yöntemleri sizlere aktaracağız. İşte yeni mobilya kokusu nasıl giderilir? Sorusunun yanıtları…

Bonus yazı: Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Karbonat ile Yeni Mobilya Kokusu Gidermek

Eve yeni gelen mobilya kokusu nasıl giderilir? Diyorsanız ilk olarak uygulayabileceğiniz doğal yöntem karbonat ile yeni mobilya kokusunu gidermektir. Bunun için sahip olmanız gereken malzeme çok basit.

Karbonat içerisindeki alkalik özelliği sayesinde temas ettiği yerde asidik ile etkileşime girer ve kötü kokuyu kendi bünyesine hapseder. Aldığınız karbonatı ahşap mobilyanın üzerine dökmeniz yeterli olacaktır. Karbonat mobilyanın üzerindeki kokuyu gece boyunca alacaktır. Ertesi gün bir bez ya da fırça yöntemiyle mobilya üzerindeki karbonatı temizleyebilirsiniz.

2- Su – Beyaz Sirkeyle Mobilya Kokusu Gidermek

Yeni mobilya kokusu nasıl giderilir? Sorusuna verilebilecek etkili yanıtlardan birisi de su ve beyaz sirke karışımıdır. Uygulaması ile çok kolay! Eşit miktardaki beyaz sirke ve suyu bir kovanın içerisinde karıştırarak basit bir karışım elde ediyorsunuz. Sonrasında bezi bu karışıma batırıp, mobilyası silmeniz gerekiyor. Daha kolay bir uygulama yöntemi istiyorsanız da bir sprey kutusunun içerisine karışımı koyup, spreyleyerek de silip işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Mobilyanız kuruduktan sonra koku gitmiş olacaktır.

3- Bayat Ekmekle Yeni Mobilya Kokusu Gidermek

Yeni gelen mobilya kokusu nasıl giderilir sorusu için oldukça ilginç bir yöntem sizlere sunacağız. Evet, doğru okudunuz! Bayat ekmek, yeni mobilya kokusunu gidermenin en doğal ve pratik yollarından birisidir.

Peki bu nasıl oluyor? Ekmek bayatladıkça organizmasında bir değişim meydana gelir ve koku emme gücü artar. Bu sayede, mobilyaların içerisine yerleştirilen bayat ekmek, havadaki kimyasal molekülleri hapsederek kokunun yok olmasına yardımcı olur.

4- Mobilya Koku Giderici Sprey

Mobilya kokusunu gidermek için bir yöntem olarak da direkt mobilya koku giderici sprey almayı tercih edebilirsiniz. Mobilya koku giderici sprey, yeni mobilyalardan yayılan kimyasal ve yapıştırıcı kokularını gidermek için kullanılan özel bir sprey türüdür. Bu spreyler, genellikle doğal veya kimyasal maddeler içeren bir formülle üretilir. Kokuları nötrleştirerek veya maskeleyerek ortamdan uzaklaştırmayı amaçlar.

Mobilya koku giderici spreyi kullanmadan önce, kullanım talimatlarını dikkatlice okuyunuz. Spreyi, iyi havalandırılmış bir ortamda kullanın ve mobilyalardan ve yumuşak dokulardan en az 30 cm uzaktan püskürtün. Spreyi aşırı kullanmaktan kaçının ve kurumaya bırakın.

Taze Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Taze Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir
Taze Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir

Taze mobilya kokusundan rahatsızsanız, zahmetsiz bir şekilde mobilyalarınızdaki kokudan kurtulabilirsiniz. Taze mobilya kokusu çok rahatsız edici olmasa bile ağır bir kokuya sahip olabilir.

Bu da ortamda kötü bir duruma söz konusu olabilir. Taze mobilya kokusu nasıl giderilir? Diyorsanız, daha doğal yöntemleri tercih etmek isteyebilirsiniz. Bunun için sizlere yukarıda sıraladığımız yöntemleri kullanabilirsiniz. En etkili yöntemlerden birisi olan sirke ve su karışımını tercih edebilirsiniz. Karışımı hazırlayıp bir bez yardımıyla mobilyayı silin. Ardından kuruması için bekletin. Yeni mobilya kokusu gidecektir. Bu pratik yöntemle mobilyanızdaki kokuyu engelleyebilirsiniz.

Eski Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Eski Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir
Eski Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir

Eski mobilyalarınız varsa ve rutubet kokusu geliyorsa bu durum oldukça rahatsız edicidir. Özellikle ikinci el mobilya almak istiyorsanız böyle bir durumla karşı karşıya gelebileceğinizi bilmelisiniz. Ancak dert etmeyin… Bununda bir çözümü bulunuyor.

Her şeyden önemlisi eski mobilyanın havadar bir yerde havalandırılması gerekir. Sonrasında diğer kokuların giderilmesi için uygulanan yöntemlerden birisini kullanabilirsiniz. Eski mobilya kokusu ağır bir koku olduğu için daha etkili yöntemleri tercih etmelisiniz. Örneğin koku giderici etkili spreyleri tercih edebilirsiniz. Sonrasında için mobilyanızın sandık sandık kısmı vs. bulunuyorsa karbonat dökerek de önlemini alabilirsiniz.

Öneri Yazı: Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir

Yeni Boyanmış Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Yeni Boyanmış Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?
Yeni Boyanmış Mobilya Kokusu Nasıl Giderilir?

Mobilyalarınızı yenilemek, tarzını değiştirmek için boyadıysanız sonrasında boya kokusuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Boya kokusu kapalı alanlarda insanları çok rahatsız eden bir kokudur. O nedenle çözümünü bulmanız gerekli. Havalandırmak bir çözüm olsa da boya kokusu kalıcı olduğu için etkili olacak yöntemleri seçmek gerek. Peki, yeni boyanmış mobilya kokusu nasıl giderilir?

Doğal yöntemlerin boya kokusunda oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkün. Özellikle limon ve sirke kullanarak yeni boyanmış kokuları yok edebilirsiniz. Mobilyanızdaki yeni boya iyice kuruduktan sonra karışımı hazırlayabilirsiniz.

Bir sprey şişesine yaklaşık olarak yarım bardak sirke ve bir limonun suyunu sıkarak elde ettiğiniz karışımı koyun. Sonrasında bu karışımı boyalı olan kısımlara sıkıp, 4 – 5 saniye bekledikten sonra bez yardımı ile silmektir.

Sunta Kokusu Nasıl Giderilir?

Sunta malzemesi direkt kokuyu çeken bir malzeme olduğu için kokuyu üzerinden atması zordur. Özellikle rutubet vs. gibi durumlarda suntanın koktuğuna şahit olacaksınız. Bu problemin en başta önüne geçmek için havalandırmayı düzenli olarak gerçekleştiriyor olmalısınız. Bunun yanı sıra suntanın olduğu kısımlara karbonat ve nafdalin koyabilirsiniz. Bu da kokunun etkisini azaltacaktır.

Ayrıca beyaz eşyalar hakkında işinize çok yarayacak ipuçlarını öğrenmek için buzdolabı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yeni Baza Kokusu Basıl Giderilir?

Yeni Baza Kokusu Basıl Giderilir?
Yeni Baza Kokusu Basıl Giderilir

Yeni baza alanların en sık karşılaştığı durumlardan birisi kokudur. Özellikle baza sandıklı modelse bu koku neredeyse kaçınışmazdır. Peki, yeni baza kokusu nasıl giderilir? Bunun çözümü çok basit! Bazanızı sirkeli ve limonlu suyla silmek etkili bir yöntemdir.

Daha kesin bir çözüm için de karbonatı alıp bazanın sandık kısmı varsa ufak ufak serpiştirmektir. Karbonat bir gece bazada beklediği taktirde kötü kokuyu emecektir. Böylelikle bazanızdaki kötü kokudan rahatlıkla kurtulabilirsiniz! Yeni mobilya koku nasıl giderilir? Hadi devam edelim…

Yeni Mobilya Kokusu Zarar Verir Mi?

Yeni mobilya kokusu, çoğu insan için zararsız olsa da bazı kişilerde ciddi sayılabilecek zararlara neden olabilir. Bu nedenle mobilya kokusu deyip geçmek yerine, bazı durumlarda bunu engellemek sağlıklı olacaktır.

Mobilya kokusu zararları özellikle hassas kişilerde veya belirli sağlık sorunları olan bireylerde; baş ağrısı, tahriş olmuş gözler veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Astım hastası kişilerde de bu koku rahatsızlık verebilir. Siz de bu gruplarda bulunuyorsanız, yeni mobilya bulunan ortamlarda çok bulunmamalı, koku problemi ortadan kalkana kadar beklemelisiniz.

Yeni Mobilya Kokusu Ne Zaman Gider?

Yeni Mobilya Kokusu Ne Zaman Gider
Yeni Mobilya Kokusu Ne Zaman Gider

Yeni mobilya kokusu nasıl giderilir? Sorusunun yanıtını verdikten sonra gelelim hiç bir şey yapmadığınız taktirde kokunun ne zaman gideceğine… Yeni mobilya kokusu zamanla azalır. Yeni mobilya kokusunun tam olarak ne zaman geçeceği, kullanılan malzemelere, ortamın havalandırma durumuna ve mobilyaların boyutuna bağlı olarak değişiyor…

Yani 1 günde de gidebilir 1 haftada da… Ancak koku yoğunsa ve birden fazla yeni mobilya varsa yukarıdaki adımları izleyerek bu süreci hızlandırabilirsiniz.

Mobilya Kokusunu Gidermek İçin İpuçları

Mobilya Kokusunu Gidermek İçin İpuçları
Mobilya Kokusunu Gidermek İçin İpuçları

Hafif mobilya kokularınız varsa, bu kokuları gidermek için bazı basit ipuçları sizlere sıralayabiliriz. Mobilya kokusunu gidermek için ipuçları:

  • Mobilyaları doğrudan güneş ışığı alan bir yere yerleştirmek bir çözüm olabilir. Güneş ışığı, mobilya kokusunun daha hızlı geçmesini sağlar.
  • Sirkeli ve limon su karışımlı nemli bir bezle mobilyaları silmeniz işe yarayabilir. Nemli olan mobilyaların kurumasını bekleyin.
  • Havalandırma konusu da çok önemlidir. Mobilyaların bulunduğu odayı havalandırmak kokuların daha hızlı yok olmasını sağlar.
  • Mobilyaların üzerine karbonat serpip gece boyunca bekletebilirsiniz. Karbonat, kokuyu emerek ortamdan uzaklaştıracaktır.

Yorum yapın