Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 7 ÖNEMLİ HUSUS!

Özellikle yaz aylarının olmazsa olmazlarından birisi klima için sizlere önemli pratik ve ipuçları vereceğiz. Yeni klima almayı düşünüyorsanız, duvar tipi klima alırken nelere dikkat edilmeli? Öğrenmelisiniz. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarına kesin bir çözüm olan klimalar, sürekli değiştirilen ürünler arasında yer almıyor.

Uzun ömürlü ve işlevsel bir kullanım dileriz. Bunun için klima alırken temel ihtiyacınıza yönelik bazı kritik noktalara dikkat etmelisiniz. Örneğin küçük odaya büyük klima olur mu? Alanınıza göre klima nasıl seçilmeli? Bunun yanıtını doğru bir şekilde vermelisiniz. Sizlere en özet şekilde klima nasıl seçilir? Dikkat etmeniz gerekenleri anlatacağız. Atlamadan okuyun!

Klima Tipleri

Klima Tipleri
Klima Tipleri

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenleri sıralamadan önce sizlere klima tiplerini tanıtacağız. Bu bilgiler ışığında klima seçimini ihtiyacınıza yönelik gerçekleştirebileceksiniz. Sonrasında klima alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna yanıt vermeye başlayacağız. En yaygın olarak satılan klima tipleri şunlardır.

1- Duvar Tipi Split Klima

Duvar tipi split klimalar en sık tercih edilen klima tiplerindendir. Özellikle ev ortamlarında tercih edilir. Dış ünite ve iç üniteden oluşur. Split klimalar özellikle son modellerde yüksek enerji tasarrufu sağlayan modellere sahiptir.

Kurulumu ise diğer modellere göre daha zor olduğu söylenebilir… Yazının ilerleyen kısımlarında sizlere en uygun olabilecek duvar tipi split klimalardan bahsedeceğiz. Şimdi diğer klima tiplerine geçelim.

2- Duvar Tipi Klima

Bir diğer en sık kullanılan klima tiplerinden birisi de salon tipi klimalardır. Bu klimalar boyutları itibariyle daha büyüktürler. Bu nedenle daha geniş alanlar için kullanılırlar. Yüksek performansıyla güçlü soğutma sağlayan salon tipi klimalarda iç ve dış ünite bir arada bulunuyor. Salon tipi klimaları çok büyük salonlara, alanlara sahip kişiler alarak daha hızlı soğutmaya kavuşabilirler.

3- Pencere Tipi Klima

Pencere tipi klimalar boyutları itibariyle daha küçük klimalardır. Anlayacağınız üzere daha küçük alanlar için ideal bir klima tipidir. Çok fazla yaygın olarak kullanılmıyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi duvar tipi klimaların enerji verimliliklerinin daha sağlıklı ve yeterli olmasıdır. Daha gürültülü de olduğu için sık sık tercih edilmez ancak küçük odalar için yeterli olabildiği için tercih edilebilmektedir.

4-Mobil Klima

Tekerleklidir ve istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Küçük alanlar için ideal olan bu klimalar özellikle küçük evler, küçük ofisler için ideal olabilmektedir. İstenilen yere taşınılmasından dolayı özellikle tek kişi yaşayanlar için kurtarıcı bir klima olmaktadır. Son zamanlarda popülerliği gittikçe artmakta.

Bonus içerik: Buzdolabı Derece Ayarı Kaç Olmalı

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şimdi gelelim asıl konumuza… Klimanız sizin alanınıza, ihtiyacınıza yönelik olmalıdır. Aksi taktirde enerji verimliliği, istenilen performans konusunda problemler yaşayabilirsiniz. Amaca yönelik klima alırken nelere dikkat edilmeli? Sizlere anlattık.

1- Uygun Klima Tipi

Klima alırken ilk dikkat etmeniz gerekenlerden birisi uygun klima tipini seçmektir. Yukarıda sizlere detaylı bir şekilde klima tiplerinden bahsettik. Alanınıza göre klima tipini seçerek en doğru karara yaklaşmış olursunuz. Klima seçiminde bu noktaya kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor.

Örneğin bir mağazanız için klima seçiyorsanız, duvar tipi klimalardan ziyade salon tipi klimaları seçmeniz önemlidir. Yüksek performansa sahip salon tipi klimalar yorulmadan alanınızı hızlı bir şekilde soğutacaktır. Eğer küçük bir alanda yaşıyorsanız ve taşınabilir bir klimanın hayalini kuruyorsanız da mobil klimalar size çözüm olacaktır. Klima alırken nelere dikkat edilmeli? İlk olarak uygun klima tipini seçin.

Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
Klima Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

2- Enerji Verimliliği

Klima seçerken bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise enerji verimliliğidir. Enerji verimliliğini ifade eden değer ise SEER değeridir. Klimanızın SEER değeri ne kadar yükselirse o kadar yüksek bir enerji verimliliği sağlayacaktık. SEER değeri yüksek klimaların fiyatları da daha yüksek olacaktır.

Ancak mantıklı düşünerek uzun vadeli olarak düşünüldüğünde karlı bir alışveriş olacaktır. Klima seçerken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna yanıt verirken bu konuyu da mutlaka değerlendirmelisiniz. Bütçeniz uygunsa yüksek değerli SEER değerli klimaları tercih etmelisiniz.

3- Kapasite

Klima alırken nelere dikkat edilmeli? Tabi ki kapasitesine dikkat etmek gerek. Klimanın kapasitesi, BTU (British Thermal Unit) ile ölçülür. Bu da klimanın soğutma veya ısıtma kapasitesini gösterir. Metrekare başına ortalama 100-120 BTU soğutma kapasitesi idealdir. Genel olarak oda büyüklüğüne bağlı olarak BTU değerleri şöyledir:

Alanın m2’siBTU değeri
10 – 18 m29.000 BTU
18 – 26 m212.000 BTU
26 – 40 m218.000 BTU
40 – 52 m224.000 BTU
53 – 92 m242.000 BTU
93 – 100 m245.000 BTU
odaya göre klima değerleri

Çok küçük alanlarınız için yüksek kapasiteli klimalar tercih etmeniz gereksiz ve maddi olarak da daha masraflı olacaktır. Klima seçimi yaparken odanızın genişliğini ölçmelisiniz. Bunun yanı sıra odanızın içerisinde havayı etkileyecek durumları da göz önünde bulundurmalısınız.

4- Avantajlı Özellikler

Klima alırken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de avantajlı özelliklerdir. Özellikle yeni klima alıyorsanız, akıllı özelliklere sahip klimaları tercih etmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır. Örneğin sesli komut, otomatik temizleme, bakteri filtreleri, nem alma, uyku modu gibi özellikler hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.

Fiyat olarak daha yüksek olduğu için tercih etmek istemeyebilirsiniz ancak otomatik temizleme vs. gibi özellikler klimanızın da daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Yine uzun vadede değerlendirildiğinde klimanızı akıllı özelliklere sahip olarak almanız sizin işinize yarayacaktır.

klima alırken dikkat edilmesi gerekenler
klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

5- Servis – Garanti Süresi

Klima alırken nelere dikkat edilmeli? Yeni klima alıyorsanız servis ve garanti süresi için net bilgi sahibi olmanızda yarar var. Klimanızın düzgün ve olması gereken şekilde kurulması ve sonrasında oluşabilecek arızalar için direkt iletişime geçebileceğiz bir servisinin olması önemlidir.

Bunun yanında uzun ömürlü bir kullanım için klima alırken garanti süresinin de olduğundan emin olmalısınız. Garanti süresinin olduğu markaları tercih etmek sizin için sağlıklı olacaktır.

6- Marka

Klima seçimi yaparken alacağınız markanın da önemi büyüktür. İyi markalardan klima alışverişi yapmanız daha güvenli olacaktır. Büyük ve kalitesini kanıtlamış markaları uzun süre kullanma olasılığınız daha yüksektir.

Üstelik garanti süreleri de olacaktır. En az 2 – 3 yıl garanti süreleriyle uzun ömürlü bir kullanımı da garanti altına almış oluyorlar. En iyi klima markaları fiyat olarak yüksek olsa da kalite açısından değerlendirildiğinde fiyatı karşılamaktadır.

7- Bütçe – Fiyat

Klima alırken nelere dikkat edilmeli? Bütçenizi değerlendirerek en iyi klimayı seçmelisiniz. Bunun için klima almadan önce bütçenizi belirlemelisiniz. Klima fiyatları, modele, kapasiteye ve ek özelliklere göre değişir. Bütçenizi belirleyerek buna uygun bir klima seçebilirsiniz.

Benzer içerik: Buzdolabı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2. El Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2. El Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
2. El Klima Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el klima alırken de yine aynı şekilde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır. Piyasada birçok 2.el klima bulunuyor. Sıfır bir klima almaya bütçeniz yetmiyor. Eğer ikinci el klima alacaksanız aşağıdaki kısımlara dikkat edin.

  • Klimanın temiz kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmelisiniz. Görünürde herhangi bir hasar, çarpıklık veya paslanma olup olmadığını inceleyin.
  • Klimayı çalıştırdığınızda sıcak – soğuk ayarında klimanın sorunsuz şekilde, zorlanmadan çalıştığına emin olun.
  • Klimanın filtreleri de çok önemlidir. İç kısımda bulunan filtrelerin kontrolünü sağlamalısınız. Temiz mi? Yırtık var mı? Kontrol edin.
  • 2. El klima alırken nelere dikkat edilmeli? Kapasitesini de dikkat etmelisiniz. Odanızın büyüklüğüne göre uygun kapasiteli klimaları tercih etmelisiniz.
  • Klimanın yaşı: 2. el klima alırken en önemli konulardan birisi de klimanın yaşıdır. Klima her ne kadar temiz kullanılırsa kullansın, klimanın ortalama olarak 10 – 15 yıllık ömrünün bulunduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

2. el klima alırken dikkat edilmesi gerekenler en net şekilde böyledir. Bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek klimayı almanız önemlidir.

Klima Seçimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Klima Seçimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Klima Seçimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Klima alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna en gerekli yanıtları verdik. Şimdi klima seçimi hakkında en sık sorulan soruları derleyip, yanıtlandırdık:

24000 BTU Klima Kaç Metrekare Isıtır?

4000 BTU klimalar 52,8 m2 alana kadar ısıtır ve soğutur. Klima alırken kapasiteye dikkat etmek gerekiyor. En sık satılan kapasite 24000 BTU’dur.

48000 BTU Klima Kaç Metrekare Isıtır?

48000 BTU kapasiteye sahip bir klima 100 m2’lik bir alanı rahatlıkla soğutur ve ısıtır.

Küçük Odaya Büyük Klima Olur mu?

Küçük odaya büyük klima kullanmak dezavantajlıdır. Büyük bir klima, küçük bir odayı soğutmak için gereğinden fazla enerji harcar. Kısa zamanda yoğun performansı ile hızlı bir soğutma sağlayacağı için rahatsızlık verebilir.

En İyi Klima Markalar Hangileridir?

Türkiye’deki en iyi klima alabileceğiniz başlıca markalar: Beko, Arçelik, Bosch, Toshiba, Mitsubishi ve Daikin olarak sıralanabilmektedir.

Kaçlı Klima Almalıyım?

Kaçlı klima alacağınız soğutmak – ısıtmak istediğiniz alanın m2’sine göre değişmektedir. 40 – 52 m2 için 24.000 BTU uygunken, 93 – 100 m2 için 45.000 BTU uygun olacaktır.

Klima alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusuna karşılık artık bütün cevaplara hakimsiniz. Siz klimanızı seçerken en çok hangi noktalara dikkat ediyorsunuz? Yorumlarda tartışalım!

Yorum yapın