Arçelik Buzdolabı Resetleme – Dijital Reset Atmak

Evinizin olmazsa olmazı olan buzdolaplarınız için önemli bir konudan bahsedeceğiz. Sizin de Arçelik buzdolabınız varsa bu yazı sizin için! Arçelik buzdolabı resetleme işlemi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizler için derledik.

Modellerine göre Arçelik 5080 nf buzdolabı resetleme, 5060 nf buzdolabı resetleme gibi detaylara girerek sizlere buzdolabınıza nasıl reset atacağınızı anlatacağız.

En doğru şekilde Arçelik no frost buzdolabı resetleme nasıl olur? Öğreneceksiniz. Adım adım aşamalardan bahsettikten sonra sizlere bazı dikkat etmeniz gereken önemli adımlardan da bahsedeceğiz. Arçelik arçelik buzdolabı dijital ekran resetleme ve daha fazlası için okumaya devam edin…

Adım Adım Arçelik Buzdolabı Resetleme

Adım Adım Arçelik Buzdolabı Resetleme
Adım Adım Arçelik Buzdolabı Resetleme

Buzdolabı resetlemenin birçok nedeni vardır. Arızaları düzeltmek, buzdolabı performansını artırmak, genel bakımı sağlamak için buzdolabına reset atmak çoğu zaman bir çözüm olmaktadır. O nedenle sağlıklı bir şekilde resetleme işlemini gerçekleştirmek gerekir. Sizlere manuel olarak buzdolabı resetleme adımlarından bahsedeceğiz. İşte adım adım arçelik buzdolabı resetleme aşamaları:

1- Fişi Çekin

Arçelik buzdolabı resetleme işlemi için ilk yapmanız gereken, buzdolabı fişini çekmektir. Bu aşamayı atlamamanız gerekir. Çünkü buzdolabında elektriği boşalması gerekmektedir. Elektriğin tam boşaldığından emin olmak için fişi çektikten sonra 10 saniye kadar beklemeniz gerekmektedir.

2- Buzdolabınızı Boşaltın

Fişinizi çekip, 1 saniye bekledikten sonra Arçelik buzdolabına reset atmak için diğer adım buzdolabını boşaltmaktır. Bunun amacı ürünleri korumaktır. Kapsamlı bir resetleme için bu aşamayı da atlamamanızı tavsiye ederiz. Şimdi diğer adıma geçelim…

3- Diğer Cihazları Kontrol Edin

Manuel olarak Arçelik buzdolabı resetleme işlemi için diğer adım, buzdolabının yakınındaki cihazları kontrol etmektir. Bunun sebebi elektrik dalgalanmalarının diğer cihazlara zarar verebilme olasılığıdır. Buzdolabını resetlemek için diğer cihazların fişlerini çekmek ve güvenliğini sağlamak önemli bir konudur.

4- Resetleme Tuşuna Basın

Arçelik buzdolabı resetleme için gelelim en önemli adıma… Reset atma için direkt belirli bir düğme olmayabiliyor. Ancak bazı düğme kombinasyonu sizin resetleme için basmanız gereken yer olabiliyor. Bunu en iyi anlama şekli, buzdolabınızın kullanma klavuzundadır.

Çünkü modellerine göre bu düğme kombinasyonları farklılık gösterebilmektedir. Genellikle derece ve kar simgesi tuşuna aynı anda basmak gereklidir. Ancak belirttiğimiz gibi buzdolabının modeline göre bu düğmeler farklılık gösterebilmekte. Bu tuşlara 2 – 3 saniye bastıktan sonra bekleyin.

5- Fişi Yeniden Takın

Arçelik buzdolabı resetleme işleminin neredeyse sonuna geldiniz! Arçelik buzdolabınızı resetledikten sonra 10 saniye kadar bekleyin ve ardından fişi tekrar takın. Fişi taktıktan sonra buzdolabı ayarlarınız fabrika ayarlarına dönecektir. Buzdolabı ve buzluk kısmı için ayarlamanızı dijital ekran üzerinden düzeltebilirsiniz.

Dijital Ekrandan Arçelik Buzdolabı Resetleme

Dijital Ekrandan Arçelik Buzdolabı Resetleme
Dijital Ekrandan Arçelik Buzdolabı Resetleme

Artık yeni model Arçelik buzdolabı modellerinin hepsinde dijital ekran bulunuyor. Dijital ekranınızdan gerçekleştireceğiniz birkaç adımla buzdolabınızı kolayca resetleyebilmeniz mümkündür. Arçelik dijital buzdolabı resetleme adımlarından bahsedeceğiz.

Dikkat edilmesi gereken: Kullanacağınız tuşlar buzdolabını ifade eden tuşlardır. Yani buzluk derecesini ayarladığınız tuşlardan değil, buzdolabını ifade eden tuşlardan yararlanacaksınız. Şimdi dijital ekrandan Arçelik b Arçelik buzdolabı dijital ekran resetleme adımları şu şekildedir.

 1. Buzdolabınızın dijital ekranındaki buzdolabı ayarı kısmında bulunan kar simgeli tuşa ve derece ayarlama tuşuna (aynı hizada sağ ve solda bulunuyor.) aynı anda basın. Tuşlara bastıktan sonra ekrana bir ifade geliyor. Arçelik buzdolaplarında genel olarak P5 simgesi oluyor.
 2. Simge önünüze geldikten hemen sonra sadece derece tuşuna basın. Derece tuşuna bastıktan sonra ise dijital ekranınız yanıp yanıp sönecektir.
 3. Yanıp sönme durumunu yaşadıktan sonra fişi çekmeniz gerekiyor. Ancak belirttiğimiz gibi yanıp sönme ekranıyla karşılaştıktan sonra fişi çekmelisiniz. Böylelikle Arçelik buzdolabınız resetlenecektir.
 4. Fişi çektikten sonra dijital ekranınız hemen gitmeyebilir. Elektriğin tamamen buzdolabından boşalması gerekir. Boşalttıktan sonra ekran sönecektir.
 5. Ekran söndükten sonra Arçelik buzdolabı dijital ekran resetleme işlemini tamamlamak için fişi tekrar takmanız gerekir.
 6. Fişi taktıktan sonra göreceksiniz ki dijital ekranınız fabrika ayarlarına dönmüş olacak. Buzdolabınızın ve buzluğunuzun derece ayarlarını artık tekrar yapabilirsiniz.

Arçelik buzdolabı resetleme işlemi için bu yöntemi kullanabilirsiniz! Dakikalar içerisinde bu yöntemle buzdolabına reset atmak mümkün olacaktır. Marka ve modeline bağlı olarak işlem biraz değişebilir.

Ancak genel olarak arçelik dijital buzdolabı resetlemenin bu şekilde olduğunu söylemek mümkün. Siz emin olmak için buzdolabınızın kullanım klavuzunu inceleyebilir ve buzdolabınızın modeline göre nasıl bir resetleme işlemi yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yukarıdaki adımları gösteren ilgili videoyu izleyerek, daha detaylı olarak resetleme adımlarını izlemeyi tercih edebilirsiniz:

arçelik buzdolabı dijital ekran resetleme

Arçelik No Frost Buzdolabı Resetleme

Arçelik No Frost Buzdolabı Resetleme
Arçelik No Frost Buzdolabı Resetleme

Arçelik No Frost buzdolabınız varsa ve nasıl resetleme işlemi yapabileceğinizi merak ediyorsanız yukarıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Dijital ekranınızdan kar simgesine ve derece simgesine aynı anda basmanız ve beklemeniz gerekmekte.

Sonrasında tekrar derece simgesine basmalısınız. Bu adımdan sonra ekranınız yanıp yanıp sönecektir. Yanıp, sönme durumundan sonra buzdolabınızın fişini çekebilirsiniz. Fişinizi çektikten sonra dijital ekranınızın tamamen sönmesini bekleyin. Bir dakika geçtikten sonra fişinizi tekrar takın.

Arçelik no frost buzdolabı resetleme işlemi işte bu kadar basit! Elbette kullanma klavuzunuza bakarak resetleme aşamalarınızı gerçekleştirmenizi önereriz. Çünkü modellere göre reset atma işlemi farklılık gösterebiliyor. Arçelik 5080 nf buzdolabı resetleme, Arçelik 5080, Arçelik 5195, Arçelik 5088 buzdolabı resetleme işlemleri farklı olabilmektedir.

Bonus yazı: Evde makaron yaparak para kazanma

Arçelik Buzdolabına Reset Atmak İçin Bunlara Dikkat!

Arçelik Buzdolabına Reset Atmak
Arçelik Buzdolabına Reset Atmak

Buzdolabı resetleme işleminizi gerçekleştirirken dikkatli olmakta yarar vardır. Hem cihazın hem de sizin güvenliğiniz için bazı noktalara dikkat etmelisiniz. İşte Arçelik buzdolabına reset atmak için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Yukarıda da birkaç kere belirttiğimiz gibi, buzdolabınızın kullanım klavuzunu kontrol etmeniz gerekiyor. Buzdolabınızın kullanım kılavuzunda özel bir resetleme prosedürü belirtilmişse, o prosedürü izlemek sağlıklı olacaktır.
 • Resetleme işleminde fişi çekme adımınıza geldikten sonra fişi çekip, 20 30 saniye beklemeniz önemlidir. Buzdolabındaki gücün tamamen boşalması için önemli bir konudur.
 • Elektrikle iş yapacağınız için güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun. Etrafta elektronik cihazlar prizdeyse onları da çıkartın.
 • İşlemleri gerçekleştirirken buzdolabınızın kapağının kapalı olduğundan emin olun.

Bu aşamalara dikkat ederek buzdolabına reset atma işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Neden Arçelik Buzdolabına Reset Atmak?

Arçelik Buzdolabına Reset Atmak
Arçelik Buzdolabına Reset Atmak

Arçelik buzdolabına reset atmak birçok şeyin çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Hangi durumlarda reset işlemini yapmayı tercih edebilirsiniz? Sıraladık.

 • Yazılımsal hatalardan dolayı karşılaşılan durumlarda reset atmak genellikle sorunu çözmektedir. Bu nedenle resetleme önemli bir adımdır.
 • Buzdolabınızın ayarlı olduğu dereceye göre buzdolabının ısısı farklı mı? Buzdolabınızı fabrika ayarlarına geri getirerek, baştan ayarlamanızı yapabilirsiniz.
 • Buzdolabınız aniden çalışmayı mı durdurdu? Reset atma işlemini gerçekleştirerek tekrar deneyebilirsiniz. Düzelmediği taktirde teknik servisi arayabilirsiniz.
 • Buzdolabınız belirli aralıklarla genel bir bakım ister. Uzun ömürlü bir kullanım için buzdolabınıza bakım yapabilirsiniz. Bunun bir adımı olarak buzdolabını resetleyebilirsiniz.
 • Bilinmeyen, beklenmeyen hatalar için resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok sorunun çözümü olarak buzdolabına reset atmak bir çözüm olsa da kimi durumlar karşısında çözüm olarak işe yaramaz. Bu durumlarda teknik servisi aramanız gerekmektedir.

Arçelik buzdolabı resetleme işlemleri hakkında artık bilmeniz gereken tüm konulara hakimsiniz. Siz daha önce resetleme işlemi gerçekleştirdiniz mi? Bizimle deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Yorum yapın