Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar? Masa Yanığı Nasıl Gider?

Mobilyalarınızda çeşitli lekeler mi var? Endişelenmeyin! Bunun birçok çözümü bulunuyor. Mobilyadaki lekeler kimi zaman kalıcı olduğu düşünülse de çoğu bazı püf noktaları uygulayarak ortadan kaldırılabiliyor. Peki, mobilyadaki lekeler nasıl çıkar? En etkili çözümleri sizlere sırasıyla anlattık.

Yaşam alanlarımıza estetik ve işlevsellik katan mobilyalarımız, zamanla istenmeyen lekelere maruz kalabilmekte. Bu lekeler; kaza sonucu dökülen içecekler, yiyecekler veya toz ve kir birikimi, sürtünme gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor. Mobilyadaki sarı lekeler nasıl çıkar? Siyah lekeler nasıl çıkar? Ayrıntılarıyla çözümleri aşağıda bulabilirsiniz.

Mobilya Lekeleri

Mobilya Lekeleri
Mobilya Lekeleri

Mobilyalar zamanla bazı dış etkenlerden dolayı lekelere sahip olabilir. Çeşitli sıvı lekeleri, yiyecek, mürekkep, yağ lekeleri, lekeleri gibi.. Neyse ki, bu lekeleri çıkartmak için uygulayabileceğiniz bazı pratik yöntemler mevcuttur. Birkaç basit adımla mobilyalarınızdaki lekelerden kurtulabilirsiniz.

Burada sizlerle mobilyadaki lekeleri çıkarmak için kullanabileceğiniz farklı yöntemleri ve dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşacağız. Mobilyalarınızın türüne ve lekenin kaynağına göre en uygun yöntemi seçmek sizlere kalıyor. Lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Ek yazı: Yeni mobilya kokusu nasıl giderilir?

Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?
Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Sıra geldi asıl konumuz olan mobilya lekeleri çıkartma yöntemlerine.. Mobilyadaki lekeler nasıl çıkar? Bunun için çeşitli yöntemler bulunuyor. Mobilyadaki lekeler için mobilyanın türü ve lekenin çeşidi de önemlidir. Bunlara bağlı olarak mobilyalarınızdaki lekeleri giderebilmelisiniz. İşte mobilyadaki lekeleri çıkartmak için etkili olacak bazı yöntemler…

1- Çayla Mobilya Lekesi Çıkartmak

Özellikle ahşap mobilya lekelerine iyi gelen bir yöntemden bahsedeceğim. Ahşap mobilyalar, doğru bakım ve temizlik yapılmadığında zamanla lekelenmeye başlayabilir. Özellikle sıcak kahve veya çay bardağı gibi sıcak içeceklerin doğrudan teması, leke oluşumunu hızlandırabilir.

Lekeyi ortadan kaldırmak çok basit… Malzemeler

 • Şekersiz çay
 • Yumuşak dokulu bir bez.

Lekenin bulunduğu ahşap yüzeyi temizlemek için sıcak olmayan şekersiz çay kullanın. Çayın içindeki tanen maddesi, lekenin çıkarılmasına yardımcı olur. Yumuşak dokulu bir bez kullanarak çayı lekenin üzerine uygulayın.

Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?
Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar?

Sirke – Yağ ile Mobilya Lekeleri Çıkartmak

Mobilyadaki lekeler nasıl çıkar? Ahşap yüzeylerdeki lekeleri çıkarmak için başka bir doğal yöntem de sıra… Bu yöntemle leke çıkartmak için lazım olan birkaç basit malzeme şunlar:

 • Beyaz sirke
 • Yağ
 • Su

Su, sirke ve birkaç damla yağ karışımını hazırlayın. Bir sprey şişesine su, sirke ve birkaç damla yağ ekleyerek bir karışım hazırlayın. Yaklaşık olarak 1 bardak suya 1/4 bardak sirke ve birkaç damla yağ ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı lekenin bulunduğu ahşap yüzeye püskürtün. Lekeyi kaplayacak şekilde yeterince karışımı kullanmaya dikkat etmelisiniz.

 • Bir bez veya sünger yardımıyla karışımı lekenin üzerine uygulayın ve hafifçe ovalayın.Karışımı lekenin üzerinde birkaç dakika bekletin.
 • Bu süre lekenin çözülmesine ve ahşap yüzeye nüfuz etmesine yardımcı olur. nemli bir bezle veya süngerle lekenin üzerini silin.
 • Bu sırada hafif baskı uygulayarak lekenin çıkmasını sağlayın.

Leke tamamen çıkmadı mı? Öyleyse işlemi tekrarlayabilirsiniz veya sizlere sıraladığımız diğer yöntemler kullanabilirsiniz. Mobilya lekesi nasıl çıkar? Devam edelim.

Tuz – Yağ ile Mobilya Lekesi Çıkartma

Doğal yöntemler sayesinde herkesin evinde olan bir kaç malzeme ile mobilyadaki lekeleri çıkartmak mümkündür. Bu malzemelerden birisi de tuz ve yağdır. Bir miktar tuzu bir kaseye alın ve üzerine birkaç damla sıvı yağ ekleyin.

 • Karışımı iyice çalkalayın. Hazırladığınız tuz ve sıvı yağ karışımını lekenin üzerine uygulayın.
 • Pamuklu bir bez veya pamuk ped kullanarak karışımı lekenin üzerine sürün. Hafifçe ovalayın. Lekenin çıkması için kararlı ve nazik bir şekilde ovun.
 • Ufak beklemeler yaparak ovalama işlemini tekrarlayın. Yine leke çıkmadıysa bir kaç kere bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bu yöntemlerle mobilya ahşap lekeleri nasıl çıkar? Artık biliyorsunuz. Şimdi daha spesifik olarak lekelerin nasıl çıktığını inceleyeceğiz. Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar? devam edelim!

Mobilyadaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Mobilyadaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?
Mobilyadaki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar?

Mobilyalardaki en sık karşılaşılan lekeler sarı lekelerdir. Mobilyalarda zamanla oluşan sarı lekeler oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu lekelerin kaynağı çay, kahve, nem, kir ve yağ gibi çeşitli etkenler oluyor genelde. Peki, mobilyadaki sarı lekeler nasıl çıkar? Bunun için etkili olan bazı yöntemler var. Sizler için sıraladık!

Oksijenli Su

Mobilyadaki sarı lekeler için çok etkili bir yöntem var. Oksijenli su ile sarı lekeden kurtulabileceksiniz. Öncelikle lekenin türünü ve kaynağını doğru şekilde belirlemek önemli. Eğer bir maddeden kaynak lı olarak sararmışsa (Örneğin kahve, çay lekesi gibi) oksijenli su derinlemesine inen lekeyi ortadan kaldıracaktır.

Lekenin inatçılığına göre oksijenli suyun konsantrasyonunu ayarlamanız gerekir. Genellikle %3’lük oksijenli su çoğu leke için yeterlidir. Daha inatçı lekeler için %5’lik veya %10’luk oksijenli su kullanabilirsiniz. Uyguma adımları şu şekildedir:

 • Lekeli bölgeye pamuklu bir bez veya kulak çubuğu yardımıyla oksijenli suyu doğrudan dökün. Lekeyi tamamen kapladığınızdan emin olmalısınız.
 • Oksijenli suyun lekeye nüfuz etmesi için en az 5-10 dakika bekletin.
 • Lekeli bölgeyi nemli bir bezle silerek oksijenli suyu ve lekeyi temizleyin.

DİKKAT: Hassas ve renkli kumaşlarda oksijenli su kullanmadan önce kumaşın görünmez bir yerinde test etmeniz önemlidir. Böylelikle kumaşa zarar verip vermeyeceğini anlayabilirsiniz. Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar? sorusunu yanıtlamaya devam edebiliriz…

Sabunlu Su

Mobilyadaki lekeler nasıl çıkar? Özellikle yağ ve sarı lekeler varsa bu yöntem oldukça etkişli olabilir. Sabunlu su karışımını mutlaka deneyin. Malzemeler ise tahmin ettiğiniz üzere çok kolay.

Malzemeler:

 • Ilık su
 • Hafif sabun
 • Yumuşak bez

Bir miktar ılık suya birkaç damla hafif bir sabun ekleyerek bir karışım hazırlayacaksınız. Uygulaması da yine sadece dakikalarınızı alacak… Yaptığınız karışımı yumuşak bir bezle lekenin üzerine uygulayın ve hafifçe silin. Ardından temiz bir bezle lekeyi silerek kurulayın. Birkaç kere uygulama yapmak daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Limon Suyu ve Tuz

Mobilyadaki sarı lekeler nasıl çıkar? Limon suyu ve tuz karışımını bir denemelisiniz. Yapmanız gereken; bir miktar limon suyunu bir kapta tuzla karıştırmaktır. Kolay uygulama için karışımı spreyli bir şişeye de doldurabilirsiniz.

Bu karışımı bir bez veya sünger yardımıyla lekenin üzerine uygulayın. Birkaç saniye bekledikten sonra hafifçe ovun ve ardından temiz bir bezle silerek kurulayın. Birden fazla tekrarlama yaparak lekeyi daha etkili bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Beyaz Mobilyadaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Beyaz Mobilyadaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?
Beyaz Mobilyadaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Beyaz mobilyalara sahipseniz lekelerden fazlasıyla mustarip olmak çok normal. Beyaz mobilyalar diğer renklere göre çok daha lekeyi belli ederler ve dolayısıyla daha hızlı kirlenirler. Beyaz mobilyadaki siyah lekeler nasıl çıkar diyorsanız, sizlere yukarıda sıraladığımız yöntemleri gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 • Oksijenli su
 • Sabunlu su
 • Limuz – tuzlu su

karışımlarıyla siyah lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar? Yanıtları bunlardır.

Ahşap Masada Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Ahşap Masada Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?
Ahşap Masada Yanık Lekesi Nasıl Çıkar?

Mobilyadaki Lekeler Nasıl Çıkar? Bunun için farklı bir konuya değineceğiz. Mobilya lekeleriyle ilgili en sık karşılaşılan durumlardan birisi de ahşap masasındaki yanık lekesidir. Ahşap mobilyalar hem kullanışlılık hem de estetik açısından sıklıkla tercih ediliyor. Sık kullanıma bağlı olarak da özellikle ahşap masalarda leke durumları söz konusu oluyor.

Ahşap masada yanık lekesi de sık sık karşılaşılan bir durum oluyor. Sıcak bardak, tencere gibi eşyaların oluşturduğu lekeler hemen hemen herkesin karşılaştığı bir durumdur. Ahşap masada yanık lekesi nasıl çıkar? Bunun birkaç yöntemi var.

Mobilyanız çizikse şu yazıyı mutlaka okumalısınız! Mobilya Çiziği Nasıl Giderilir?

Kolonya ile Masadadaki Yanık Lekesini Çıkartmak

Kolonyayla masadaki yanık lekesini yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için ihtiyacınız olan tek şey kolonya… Masanızdaki yanık lekesine az bir miktarda kolonya dökmelisiniz.

Ancak dikkatli olun sonrasında ateş kullanacağınız için o bölgeye aşırı kolonya dökmeyin. 3 – 5 parmak genişliği kadar uygulama yapın. Kolonyayı döktükten sonra bir çakmak ya da kibrit yardımı ile kolonyalı kısmı ateşlendirin. Sonrasında deterjanlı, yumuşak bir bezle alanı temizleyin. Yanık lekesi ortadan kalkmış olacak! Artık masada oluşan lekeler nasıl çıkar? Diye düşünmenize gerek yok. Bu yöntemi düzgün bir şekilde uygulayın.

Mobilyadaki lekeler nasıl çıkar? Sorusu için sıraladığımız çözümlerden siz hangisini kullanacaksınız?